Đặc điểm nổi bật
Mixer Dynacord DC-CMS1000-3-MIG được đánh giá là mẫu bàn trộn thiết kế đẹp mắt, hiện đại, tích hợp nhiều công nghệ, tính năng hiện đại, trộn âm chi tiết, cuốn hút, mượt mà.
– Bộ bàn trộn 10 kênh hiện đại
– 6 đường mono + 4 stereo
– Tích hợp chức năng effect đôi (100 presets)
Chức năng stereo equalizer 11 bands
| THÔNG SỐ KỸ THUẬT | |
| Channels (Mono + Stereo) | 6 + 4 |
| Auxiliarys (MON, FX, AUX) | 2 Pre, 2 Post, 2 Pre/Post switchable |
| MIC GAIN (Mono / Stereo) | 0 to +60 dB / +10 to +60 dB |
| LINE/CD/USB GAIN (Stereo) | -10 to +20 dB |
| THD, at 1 kHz, MBW = 80 kHz | |
| MIC input to Master A L/R outputs, +16 dBu, typical | < 0.005% |
| Frequency Response, -3 dB, ref. 1 kHz, any input to any Mixer output | 15 Hz to 70 kHz |
| Crosstalk, 1 kHz | |
| Fader & FX/AUX/MON-Send attenuation | > 85 dB |
| Channel to Channel | < -80 dB |
| CMRR, MIC input, 1 kHz | > 80 dB |
| Input Sensitivity, all level controls in max. position MIC / LINE (Mono) / LINE (Stereo) / CD (Stereo) | -74 dBu (155 µV) / -54 dBu (1.55 mV) / -34 dBu (15.5 mV) / -34 dBu (15.5 mV) |
| Maximum Level, mixing desk | |
| MIC inputs | +21 dBu |
| Mono Line inputs / Stereo Line inputs | +41 dBu / +30 dBu |
| All other inputs | +22 dBu |
| All other outputs | +22 dBu |
| Input Impedances | |
| MIC / Insert Return | 2 ㏀ / > 3.3 ㏀ |
| 2Track Return & CD In | 10 ㏀ |
| All other inputs | > 15 ㏀ |
| Output Impedances | |
| Phones | 47 Ω |
| All other outputs | 75 Ω |
| Equivalent Input Noise, MIC input, A-weighted, 150 ohms | -130 dBu |
| Noise, Channel inputs to Master A L/R outputs, A-weighted | |
| Master fader down | -97 dBu |
| Master fader 0 dB, Channel fader down | -91 dBu |
| Master fader 0 dB, Channel fader 0 dB, Channel gain unity | -83 dBu |
| Equalization | |
| LO Shelving | ±15 dB / 60 Hz |
| MID Peaking, mono inputs | ±15 dB / 100 Hz to 8 kHz |
| MID Peaking, stereo inputs | ±12 dB / 2.4 kHz |
| HI Shelving | ±15 dB / 12 kHz |
| Master EQ 11-band (63, 125, 250, 400, 630, 1k, 1.6k, 2.5k, 4k, 6.3k, 12kHz) | ±10 dB / Q = 1.5 to 2.5 |
| Power Consumption | |
| Without lamp / with lamp | 45 W / 50 W |
| Filter | |
| LO-CUT, mono inputs | f = 80 Hz, 18 dB/oct. |
| VOICE FILTER, mono inputs | switchable |
| FEEDBACK FILTER, MON 1/2 | 70 Hz to 7 kHz, Notch, -9 dB |
| Effects | |
| Type, effects presets | Dual stereo 24/48-bit multi effects processors, 100 Factory + 20 User, Tap-Delay |
| Remote control | Footswitch, MIDI |
| Display | 128 x 64 pixels, OLED |
| Digital Audio Interface | |
| Channels | 4 In / 4 Out |
| AD/DA Conversion, Sampling Rate | 24-bit, 44.1 / 48 / 88.2 / 96 kHz |
| PC Interface | USB2.0, Female Type B |
| MIDI Interface | 5-pin DIN connector, In / Out |
| Protection | |
| Mixer Outputs (Relay controlled) | MON 1, MON 2, MASTER A |
| Switching Mode Power Supply (µC controlled) | Mains Over/Undervoltage, High Temperature |
| Phantom Power, switchable in groups | 48 V DC |
| Power Requirements (SMPS with auto range mains input) | 100 V to 240 V AC, 50 Hz to 60 Hz |
| Dimensions (W x H x D, without lid), mm | 510.5 x 155 x 498.5 |




